Teknoloji 2 Mart 2009

PC’nizin Enerji Tüketimini Azaltın

Elektrik faturalarının sıkça zamlandığı ülkemizde elektriğin etkin şekilde kullanımı artık büyük önem kazanmıştır.

PC kullanıcıları her ne kadar elektrik tüketimine pek dikkat etmeseler de, milyonlarca bilgisayar kullanıcısı baz alındığında elektrik tüketiminin akıl almaz boyutlara vardığı anlaşılabilir. Bu noktadan hareketle birkaç basit yöntemle enerjinizi daha etkin bir şekilde kullanabilmeniz mümkündür.

Şimdi size enerji tasarrufu yapabileceğiniz birkaç yöntem önermek istiyorum:

  1. Monitörlere yansıyan beyaz ve açık renkli görüntüler siyah renge göre daha fazla güç tüketimine neden olmaktadır. Dolayısıyla montitörünüzün daha az güç elektrik tüketmesi için siyah arkaplan kullanmayı deneyin.
  2. Windows\’un güç ayarlarını optimize ederek daha az enerji tüketmesini sağlayabilirsiniz. Hatta bunun için programlar bile mevcut.  Örneğin ; CO2 Saver gibi…
  3. Enerji tasarruflu ürünleri tercih edin. Alacağınız ürünlerde Energy Star logosunun bulunmasına dikkat edin. Energy Star, enerjinin etkin kullanımı konusunda uluslararası bir standarttır.
  4. LCD monitör kullanın. LCD monitörler güç tüketimi konusunda oldukça faydalıdır.
  5. Bilgisayarınızın ekran koruyucu özelliğini kullanın.

Yazar Bilgileri

Emrah emrah19may@hotmail.com
1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Yapılan Yorumlar (1)

  1. Ekrem Çetinoğlu

    Bilgi için tesekkurler.

Yorum Yap