Teknoloji 26 Ekim 2014
kablosuz bağlantı hızı

Kablosuz Bağlantı Hızı Beşe Katlanıyor

kablosuz bağlantı hızıAkıllı cep telefonların kablosuz bağlantı hızları, teoride ve uygulamada çok farklılık göstermekte. Maksimum en yüksek hıza çıkabilseler de bağlantı hızları birçok etkene bağlı olarak değişebiliyor.

Samsung şimdi çok kararlı ve çok yüksek hızlı yeni bir kablosuz bağlantı yöntemi geliştirdiğini ve bu yöntemle saniyede 575 MB verinin kablosuz olarak iletilebildiğini açıkladı. Bu da 4.6 Gbps hıza denk düşüyor. Mevcut yöntemlerle teorik olarak en yüksek hız 866 mbps veya saniyede 108 MB olabiliyor.

Bu yeni teknoloji sayesinde, cep telefonunda veya tablette yüklü olan 1 GB boyutundaki bir HD film, sadece 3 saniye içinde televizyona kablosuz olarak gönderilebilecek. Bu örnekler elbette sayısız duruma göre çoğaltılabilir. Samsung’un 802.11ad ismini verdiği yeni standart 60 GHz Wi-Fi dalgalarını kullanıyor. Samsung’a göre bu yeni standard, duvar gibi engellerden çok az etkileniyor ve diğer Wi-Fi standartlarına oranla çok az hız kaybı yaşanıyor. Yeni teknolojinin ürünlerde görülmeye başlanmasının ise 2015’i bulması bekleniyor.

Kaynak: chip.com.tr

Yazar Bilgileri

Emrah emrah19may@hotmail.com
1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Yapılan Yorumlar (1)

  1. gitanlu

    Güzel bir yazı olmuş. 2015’e de girdik bakalım geliştirebilecekler mi? Maalesef wifi ile batarya teknolojisi, telefon gelişimine oranla geride kalıyor.

Yorum Yap