Teknoloji 1 Ocak 2014
general motors

General Motors Bir İlke İmza Attı

Forbes ve Fortune dergileri tarafından iş dünyasının en güçlü kişisi seçilen Mary Barra, General Motors şirketinin yeni CEO koltuğunu devralıyor. Görevi 15 Ocak’ta başlayacak.

Amerika’nın en büyük ikinci otomobil üreticisi General Motors (GM), firma yöneticilerinden Mary Barra’yı ilk kadın CEO’su olarak seçtiğini açıkladı.

Firmada küresel ürün geliştirmeden sorumlu genel müdür olarak görev yapan Mary Barra, 2008’de Amerikan otomotiv sektöründe yaşanan krizden sonra General Motors’daki kalite standartlarını yükseltmeyi başaran lider olarak tanınıyor.

Mühendislik diploması olan ve otomobil sektörüyle ilişkisi çok eskiye dayanan Barra’nın babası da GM’de yaklaşık 40 yıl görev yaptıktan sonra emekliye ayrılmış.

Amerikan yönetiminin 49 milyar dolarlık yardımla ekonomik kriz sırasında iflasın eşiğinden döndürdüğü GM şirketi, Amerikalı vergi mükelleflerine toplam 10 milyar dolara mal oldu.

Amerika’da 2008 ve 2009’da yaşanan ve etkileri hala devam eden ekonomik krizde, hükümetin General Motors ve Chrysler’ı iflastan kurtarması büyük tepkiyle karşılanmıştı.

general motors

Yazar Bilgileri

Emrah emrah19may@hotmail.com
1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Yorum Yap