Bilgisayarınızı Hiç Kapatmamak Ne Kadar Kötü?

bilgisayarBilgisayarınızı, 7/24 açık bırakmanız enerji tüketimi açısından çok da doğru sayılmaz, zira atıl vaziyette kalması yaklaşık olarak 100 wattlık bir ampulü yanık bırakmak gibidir. Enerji sarfiyatına sebep olur. Ancak bu durum bilgisayarınıza zarar vermez. Bilgisayarınızı sürekli açık bırakmanız halinde meydana gelebilecek en büyük risk bilgisayarınızın hard diskinin veya işlemcisinin eskimesidir, ki bunun meydana gelmesi için de 10 yıl kadar beklemek gerekir.

Şunu da unutmamalı: Her açıp kapama hard disk için bir risktir, hard disklerin arızalarının çoğu ilk enerji verme sırasında oluşur. Uzmanlar ayrıca şunu söylüyor: “Bilgisayarınızı yavaşlatabilecek sistem açıklarının da ortadan kaldırılmasına yardımcı olacağı için bilgisayarınızı hiç değilse haftada bir kapatıp, açmakta fayda var.”

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum Yap