İç Mimarlık Sektörünün Gelişme Nedenleri

esik.orgİç mimari, özellikle gelişmiş toplumlarda ilerlemiş bir alandır. İç mimarlık sektörünün bu denli ilerlemesinin en önemli sebebi,görsel öğelere verilen önemdir. Ülkemizde de gelişmekte olan bir daldır.Özellikle işyerleri, cafeler, barlar, sinemalar iç mimarinin en önemli alanlarındandır. Çünkü bu türde iç mimarinin önem kazandığı mekanlar çok fazla bulunmaktadır.Bu mekanların kendine göre*bir fark yaratması gerekir. Bu fark hizmetler ile sağlanabilir. Bunun yanında bir takım görsel özelliklere de gerek vardır. Bu yüzden bu tür yerlerin işletmecileri , mekanlarını açmadan önce mutlaka bir iç mimara danışmalıdır. Çünkü müşteriler,bu tür alanlarda huzur ve rahat ararlar. Bu huzur ve rahatlık ise ; ancak iyi bir hizmet ve iyi bir iç dekorasyonla sağlanabilir.

Renkler, insan yaşamını derinden etkiler. Belki çoğu insana göre renkler, basit ayrıntılar olabilir;ama yapılan araştırmlara göre renklerin,insan ruh halini belirleyen öğeler olabileceği kanıtlanmıştır. Bu yüzden iç mimarlar, renk uyumlarını iyi bilmeli ve iç dekorasyonu ona göre dizayn etmelidir. Eğer iç dekorasyonu yapılan mekan boğuk renklere sahipse, bu renkler ya değiştirilmeli ya da dizaynda kullanılacak eşyaların renkleriyle biraz olsun açılmalıdır. İç mimar, başarılı bir iç dekorasyonu sağlamak için renk uyumunun önemli olduğunu iyi bilir ve ona göre davranır. Renklerin , mekanın türüne göre de önemi vardır. Barlarda ve iş merkezlerinde genelde siyah renk kullanılmaktadır; fakat kuaför ve cafe gibi alanlarda ise renkli dekorasyon ürünleri tercih edilir. Bu tür değişimler,mekana ve mekana gelecek insanlara göre farklılık göstermektedir. Eğer ciddi bir ortama iç dizayn yapmak istiyorsanız;canlı ve cıvık renklerden kaçınmalısınız. Aynı şekilde, iç dizaynını yapacağınız alan eğlence merkezi ya da benzeri bir yapıysa,ciddi renkleri kullanamazsınız. Eğer bu tür kullanımlar olursa,dizayn ve yapı arasında çelişkiler olur. Böylece iç mimari dengesi bozulur.

Bunu da Oku:  İç Mimari ve Mimari Arasındaki Farklar

Eşleştirilen İçeriklere Göz Atın

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Bunları da sevebilirsiniz

İç Mimarlık Sektörünün Gelişme Nedenleri” için bir yorum

Yorum Yap