Site Haritası Nedir?

site haritası - sitemapSite Haritası (sitemap), arama motorlarının sitelerinizi daha kolay taramasına imkan verir. Son güncellenme tarihi, güncelleme sıklığı, öncelik değeri etiketleri ile birlikte sayfa adreslerinin yer aldığı bir XML dosyasıdır.

Site Haritaları, destekleyen tarayıcılarda xml dosyasındaki tüm URL’leri toplar ve ilişkili meta verilerini kullanarak bu URL’ler hakkında bilgi edinir.

Site Haritası kullanarak, web sayfalarınızın arama motorlarına eklenmesini garanti etmiş olmazsınız. Fakat arama motorları, sitenizde daha akıllıca tarama yapar.

Google, Yahoo! ve Microsoft desteklemektedir.

Örnek XML Site Haritası:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> 
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">
<url>
		<loc>http://www.example.com/</loc>
		<lastmod>2005-01-01</lastmod>
		<changefreq>monthly</changefreq>
		<priority>0.8</priority>
</url>
</urlset>

Şimdi, yukarıdaki xml site haritası içindeki etiketlerinin ne anlama geldiğini ve bir site haritası nasıl yapılır sorusunun cevabına bakalım.

site haritası etiketleri

Ücretsiz site haritası oluşturma hizmeti veren sitelerden de yararlanabilirsiniz. Bu siteler belli bir sayfa sayısına kadar site haritanızı oluşturabilmektedir.

http://www.xml-sitemaps.com

http://www.web-site-map.com

http://www.freesitemapgenerator.com

http://www.sitemaps-builder.com

Site Haritaları hakkında hazırladığım bu makaleyi PDF formatında indirebilirsiniz:

indir

Eşleştirilen İçeriklere Göz Atın

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum Yap