Arama Motorları İçin Web Optimizasyonu

daha fazla ziyaretciİnternette çoğu sitenin trafiğinin büyük bir kaynağı, Google, Yahoo, Bing ve benzeri arama motorlarıdır. Bu nedenle, bir internet pazarlama stratejisi ile arama motoru dostu bir site tasarlayarak, arama motorlarında kolayca rütbe (pagerank) ve daha fazla ziyaretçi elde etmek mümkün olacaktır.

Büyük arama motorları, belirli bir web sitesinin içeriğinde ne olduğunu görmek için tarayıcılar olarak bilinen komut dosyası (scripted) programları (spiderbot, googlebot vb. gibi) kullanır.

Bu konuda sizlere, sitenizin daha hızlı indexlenmesi için bazı öneriler sıralamak istiyorum:

Eğer kolay indexlenen bir site yapmak istiyorsanız, sitenizde frame kullanmaktan kaçınmalısınız. Çerçeveler (frames), arama motorlarını yanıltır. Hatta onların sitenizi terk etmesine neden olur. Ayrıca navigasyonu zor olan sitelerde buna dahildir.

Ana sayfanız için animasyonlu veya flash açılış sayfaları kullanmaktan kaçının. Çünkü arama motorları, flash animasyon içeriklerini okumaları zordur, hatta okuyamazlar. Bu nedenle sitenizin genel içeriğini, atlama olasılığı artar.

Web sayfanızdaki içeriğin ne olduğunu arama motoruna hızlı bir şekilde anlatmak için, her sayfa için META etiketleri kullanmak faydalı olacaktır. Meta etiketleri kullanarak, arama motoru robotunun işinin kolaylaştırmış olacaksınız. Böylece robotlar, sitenizi daha sık indexler ve tarar.

Stil sayfanızda yanlış yanlış HTML etiketler kullanmayın. CSS kullanın. Çünkü bu daha etkili ve verimlidir. CSS, sitenizdeki gereksiz html etiketlerinin miktarını azaltır ve sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlar.

Eşleştirilen İçeriklere Göz Atın

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum Yap