Internet 11 Ekim 2010

Zararlı Oyunların Çocuklara Etkisi

\"zararlıOyun konsollarının yaygınlaşması ile birlikte oyun türleri de önemli oranda arttı. Tabii bu durumda hayal ürünü ve gerçekçi oyun senaryolarının da zenginleşmiş olmalarına şaşırmamak lazım. İşte bu noktada büyük bir tartışma yaşanıyor. Bu tartışmanın konusu, oyunların çocuk gelişimine nasıl bir etki yaptıkları ile ilgili. Bilgisayar oyunlarının bazıları, \”düşmanların tam anlamıyla parça parça edildiği\” çok gerçekçi sahneler sunabiliyorlar. Daha da kötüsü, yayaları ezerek puan kazanılan araba yarışları veya dehşet verici sahnelerin yer aldığı oyunlar piyasaya sürülebiliyor.

Üreticiler ve aileler arasında süren bu tartışma, henüz kesin bir sonuca ulaşmadı. Fakat aileler, işte bu tip oyunlara sadece \”oyun\” deyip geçmemeniz lazım. Konsol ya da bilgisayarı çocuklarınız oyun oynasın diye satın aldıysanız, onları bu tip zararlı oyunlardan uzak tutmak da ebeveynler olarak size düşüyor. Eğer çocuklarınızın oyun zevkini kontrol altında tutmazsanız, ileride başınızı ağrıtacak sorunlarla karşı karşıya kalabileceğinizi unutmayın.

Yazar Bilgileri

Emrah emrah19may@hotmail.com
1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Yorum Yap