Internet 2 Mart 2011

Oyunların Çocuk Üzerindeki Etkileri

\"çocukYetişkinler oyun kavramını belki önemsiz görebilirler fakat bu çocuklar için her açıdan önemlidir.

Çocuklar, oyun oynamayı severler ve bu onlar için bir eğlencedir. Ebeveynler ise çocuklarının fiziksel, zihinsel ve sosyal yaşantılarının gelişimi için oyunların etkili olduğunu bilmeleri gerekir. Çünkü çocuklar oyun sayesinde kendilerini iyi ifade edebilirler.

Çocuk, oynadığı oyunlar ile kurallara uymayı, sorumluluk almayı, saygı göstermeyi, anlayışlı olmayı, empati yapmayı, beklemeyi, sabretmeyi öğrenir veya bu özellikleri pekiştirir. Ayrıca oyun sayesinde girişimci olma ve karar verme yeteneklerini geliştirirler.

Aynı zamanda kral oyunlar sayesinde çocuk, dikkatini toplama deneyimi kazanmış olur. Oyunların çocuklar üzerindeki olumlu etkileri tabiki bunlarla sınırlı değil. Oyunların çocuklara faydalı olmasını istiyorsak, oyun ve oyuncak seçiminde dikkatli olunması gerekiyor. Seçim hiçbir zaman basit olmamalıdır.

Yazar Bilgileri

Emrah emrah19may@hotmail.com
1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Yapılan Yorumlar (1)

  1. Ezgi Tuna

    Yaa daha uzunu yok muu acaba :)) ? daha açıklayıcı ve daha çok örnek ?

Yorum Yap