Operatörlerin Modemleri İle İnternet

Canonical Link SorunlarıÜlkemizde 3G şebekesinin başladığı ilk günden bu yana üç operatörümüz de en iyi hizmeti sunmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Hatta öyle ki iddialarına göre (en azından ikisinin iddiasına göre) ABD’nin 4G şebekesinden bile hızlı internet sağlıyorlar. Bu yüzden de internet hızlarına güvenen GSM operatörleri, internet servis sağlayıcıları gibi bilgisayarlara da 3G şebekesi üzerinden kablosuz internet servisi sunuyorlar. Bu servis için de tabii ki bilgisayarların bağlanması için modemler veriyorlar.

 

[to_like]

Pek çoğumuzun bildiği gibi Turkcell, 3G şebekesinden kablosuz internet sunan modemine isim olarak VINN diyor. Bu modemler üzerlerinde kendilerine ait SIM kartları ile geliyor, yani cihazları kutusundan çıkartıp, bir USB bellek gibi cihazınıza takıyor ve hemen internete girebiliyorsunuz. Turkcell VINN modemleri ile 7.2 Mbps hızında download ya da 5.76 Mbps hızında upload yapabiliyorsunuz.

Vodafone’un 3G modeminin ismi ise Vodem. Vodem ile de aynı şekilde tak-çalıştır internete bağlanabiliyorsunuz. Yine USB belleğe benzeyen bu modem ile masaüstü bilgisayarınızı ya da dizüstü biLgisayarınızı rahatlıkla internete sokabiliyorsunuz. Vodemlerin hızı seçtiğiniz modele göre değişebiliyor. K3773 modeliyle 7.2 Mbps hızında, K3806 modeli ile ise 14.4 Mbps hızında download yapabiliyorsunuz.

Vodafone Vodem fiyatları 12 aylık kontratlı olarak 1 GB’ı 19 TL’den başlayıp 8 GB’ı 49 TL’ye kadar çıkıyor. Bu ödeme dışında 5 TL’Lik Vodem ek ödemesi yapıyorsunuz. Ayrıca yine aylık bir ekstra ödemeyi de vergilere yapıyorsunuz.

Bunu da Oku:  Güvenli İnternet İçin 5 Kural

Avea’nın masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için 3G çözümü ise Jet adında. Jet Modem de yine tak-çalıştır şeklinde, USB bellek görünümündeki modemiyle cihazınızı anında internete bağlıyor. Avea’nın rakiplerine göre en büyük artısı ise paket aşma gibi bir durumun olmaması. Avea Jet Modem, 7.2 Mbps download yapabiliyor.

Avea Jet Modem ile internete bağlanmak isteyenler yine 12 ay taahhütlü olarak 5 GB’ı 25 TL’ye, 8 GB’ı ise 39 TL’ye kullanabiliyorlar. Aylık yine toplamda 5.5 TL’lik vergi de faturaya yansıtılıyor.

[/to_like]

 

Eşleştirilen İçeriklere Göz Atın

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum Yap