Internet 15 Kasım 2012

Microsoft’un Logoları

\"microsoftİnanması zor ama Microsoft 1987’den beri aynı logoyu kullanıyordu.25 yıl uzun bir süre görünebilir ama kurum kimlik değişimi aslında sık yapılması gereken bir şey değil. Microsoft’un rakibi Apple bugüne dek logosunu sadece iki kez değiştirdi ve teknoloji devi Samsung ise 1993’ten beri aynı logoyu kullanıyor.

Microsoft’un ilk logosu, 1975’te şirket kurulduğu zaman tasarlanmıştı ve disko neslinin bir ürünüydü. Şirketin o zamanki adı Microsoft’tu ve logosunda da disko topu benzer iki “O” alt alta görünüyordu, gökkuşağı gibi bir yazı tipi kullanılmıştı.1980’den 1982’ye kadar kısa süre boyunca kullanılan logo ise zamanın heavy metal gruplarına atıfta bulunan, sert ve keskin bir logoydu.

\"\"

Bu logolarından ardından ünlü “blibbet” logosu geldi. Bu logoda daha yumuşak bir yazı  tipi kullanılmış ve ortadaki O’yu (blibbet) güneş veya gözbebeği gibi gösteren yatay çizgiler kullanılmıştı. Bu logo 1987’de değiştirildi ama blibbet hayranları eski logonun geri getirilmesi için protestolarını uzun süre sürdürdü. Microsoft’un sonraki logosu,1987’den bu yıla kadar kullanıla geldi. Bu logo, daha zarif ve italik bir yazı tipiyle yazılmış, ortadaki O’nun bir kısmı kesilmişti. bu logo çeşitli sloganlarda birlikte kullanıldı: 1994’ten 2002’ye kadar “Nereye gitmek istiyorsanız, oraya “,2006’dan 2011’e kadar “Sizin potansiyeliniz, bizim tutkumuz”, 2011’den 2012’ye kadar da “Yeni ol, önde ol”. En yeni logoysa şirketin kimliğini Windows 8’e yaklaştırıyor. Yeni işletim sisteminde de kullanılan dik Segoe yazı tipi logoda yer bulmuş ve hepimizin yakından tanıdığı dalgalı Windows simgesi yerine dört renkli kareden oluşan yeni bir simge kullanılmış. Tanıdık Windows renkleri aynen devam ediyor ama artık slogan yok.

Bunu da Oku:  Skype Devri Başlıyor

Microsoft’ta değişen pek çok şeyin arasında logo değişikliği anlamsız görünebilir ama aslında bu, Microsoft’un modern çağa nasıl ayak uydurduğunun bir göstergesi. Şirket, hem masaüstü hem de mobil pazarlarında rekabet edecek Windows 8’e büyük umutlar bağlamış durumda. Bu yüzden Microsoft’un tüm ürünlerinde aynı görsel dili kullanması çok önemli.

Microsoft’un Marka Stratejisi Genel Müdürü Jeff Hansen, \”En önemli marka gösterimlerimiz insanların ürünlerimizi kullanma şekilleridir.\” diyor. Bu yüzden yeni logomuz ürün tasarım prensiplerimizden ilhan alırken değerlerimizden, yazı tipimizden ve renklerimizden vazgeçmiyor.

Yazar Bilgileri

Emrah emrah19may@hotmail.com

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Yorum Yap