MEB’den Gençlere Özel Site

\"MEB\"Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), gençlere hazırladığı http://mebgenc.meb.gov.tr adresli sitede özellikle mesleklerin tanıtımı ve meslek seçimine ilişkin rehbere geniş yer ayırdı.

Gençlerin ilgileri ve yetenekleri doğrultusunda hangi mesleklere uygun olduklarını testlerle belirleyebilecekleri sitede, Türkiye\’de hangi işlerin talep edildiği, hangi mesleklerin gözde olduğu gibi konulara yer veriliyor. İşsizliğe ilişkin bilgilerin de yer aldığı sitede yeni bir işe girmek veya işinde yükselmek isteyenlere de önerilerde bulunuluyor. Sitede, \”İş sınavlarına hazırlanma, iş arama yöntemleri, iş görüşmesi becerileri, iş başvurusu yapma, işe başlama, emeklilik\” konu başlıkları altında bilgi sunuluyor. Ailelere yönelik bölümün de yer aldığı sitede \”Çocuğunuzu tanıyın\”, \”Çocuğunuzun mesleki gelişimi\”, \”Anne-babalara kaynaklar\” başlıklı bölümler bulunuyor. Bu bölümde çocukla birlikte geçirilen zamanın önemi vurgulanarak, onların hangi yol ve yöntemlerle tanınabileceğinin ipuçları veriliyor. Okulla ve öğretmenle iletişim, çocukların ilgi ve yetenekleri gibi konularda ailelere rehber olacak bilgilerin yer aldığı sitede, çocukların farklı ortamlardaki etkinliklere katılmasının önemli olduğu anlatılıyor. Ayrıca, mesleki gelişimde uzmanların ve eğitimcilerin rolünün de vurgulandığı sitede, uluslararası alanda mesleki eğitimle ilgili kurum ve kuruluşlar, bu konudaki çalışmalar ve sistemler de tanıtılıyor.

Kaynak: AA

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum Yap