Güvenli İnternet İçin 5 Kural

PC’nizin korumasını sağlamak, internet bankacılığını kullanırken kendinizi güvende hissetmek, internetten gelebilecek saldırılara karşı hazırlıklı olmak için uyulması gereken 5 önemli kuralı açıklayacağım. Bu önlemler, alınabilecek güvenlik önlemlerinin tamamı olmamakla birlikte bir başlangıç teşkil edecektir.

İnternet’te gezinmeden önce kesinlikle güvenliksiz bir bilgisayardan bağlanılmamalı. Bildiğiniz ve kullanışı kolay Türkçe bir antivirüs programı ve türevleri kesinlikle kullanılmalı. Daha önceki yazılarımızda bununla ilgili birçok açıklama yapmıştık. Parola güvenliği vb. gibi. Önceki konularla birlikte bu yazıda sizlere genel olarak güvenli internet için 5 kuralı açıklayacağım ve bu önlemleri uygulamanız, bilgisayarınızı daha güvende kılacaktır.

Parola Güvenliği1. Şifre ve Parolalarınızı Koruyun:

Şifre ve parolalar, online bilgilerinize erişim anahtarıdır. Bu yüzden farklı sitelerde aynı şifreyi kullanmayın. Parola veya şifrenizi bir yere not etmeyin. Şifre ve parolanızın kişisel bilginizi içermemesine özen gösterin.

2. Güncelleme ve Yamaları Takip Edin:

Program yayıncıları, kullandığımız program ve yazılımlar için tespit ettikleri hatalar ve zayıflıklar için düzeltmeler yayınlar. Bu düzeltmeleri yama veya güncelleme olarak adlandırırız. Bu noktada bu yama ve güncellemeleri, yayıncıların sitesinden kontrol etmeniz yararınıza olacaktır.

3. Antivirüs Yükleyin:

Kişisel bilgilerinizin güvenliği için bilgisayarınıza mutlaka antivirüs programı yükleyin. Tavsiye edebileceğim antivirüs yazılımları ise McAfee, Kaspersky, Avast.

4. Firewall Yazılımı Yükleyin:

Firewall, kişisel güvenlik duvarı yazılımlarıdır. Bunlar, bilgisayarınıza gelen ve giden yetkisiz trafiği kontrol eder ve izinsiz girişimleri engeller.

Bunu da Oku:  Arama Motoru Nedir ve Nasıl Kullanılır?

5. Anti-Spyware Yükleyin:

Anti-Spyware yazılımlar, siz internette gezinirken bunları izlemeye veya kaydetmeye çalışan casus programları engeller.

Eşleştirilen İçeriklere Göz Atın

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum Yap