Geçici İnternet Dosyalarını Silmek

Temporary Internet FilesGezdiğiniz internet sayfalarının bazıları, gezintiniz sırasında bilgisayarınızın sabit diski üzerinde saklanırlar. Her ziyaret edilen sayfa özel bir klasöre, metinler ve grafikler ile birlikte kaydedilir. İlk bakışta çok da faydalı değilmiş gibi görünen bu özellik aslında çok işe yarar. Çünkü internetteki gezintinizin hızı, bu işlem sayesinde oldukça hızlanır. Daha önceden ziyaret etmiş olduğunuz bir sayfaya tekrar girdiğinizde, Internet Explorer sayfanın bir kısmını internet üzerinden yüklerken, bir kısmını da daha önce sabit diskinize kaydedilmiş olan klasörden alır.

Böylece sayfayı oluşturan öğelerin önemli bir kısmı sabit disk aracılığıyla ekrana getirilir ve sayfanın görüntülenme hızında büyük artış yaşanır. Bu sırada Internet Explorer sadece sayfada bir değişiklik olup olmadığını kontrol eder; değişiklik yoksa sayfanın tamamı bile sabit diskten yüklenebilir.

temp

Kayıt işlemi için ”Temporary Internet Files” klasörü kullanılmaktadır. Bu özelliğin tek dezavantajı, küçük bir sabit diske sahip olanlar için dosyaların çok yer kaplamasıdır. Eğer en azından 20 GB’lık bir sabit diske sahip değilseniz, bu özellikten yararlanmanız da oldukça zor olacaktır. Zaman içerisinde boş depolama alanı sıkıntısı baş gösterirse, tek yapmanız gereken ”Internet Seçenekleri” penceresinden yardım almak. ”Temporary Internet Files” başlığı altındaki ”Dosya Sil” düğmesine tıklarsanız, klasör içerisindeki tüm dosyalar da silinecektir.

AYARLAR

Temporary Internet Files” başlığı altındaki ”Ayarlar” düğmesi, son derece önemli bir işleve sahiptir. Sisteminize kaydedilecek olan geçici internet sayfası dosyalarının hangi koşullara göre saklanacağı buradan ayarlanabilir. Herşeyden önce, bu pencerenin üst kısmında bulunan dört seçenek arasından ”Otomatik Olarak” seçeneğini kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bunu da Oku:  TTNET İnterneti Denemesi Bedava Kampanyası

Dosyaları Görüntüle” düğmesi ile, bilgisayarınızda kayıtlı olan geçici internet dosyalarının ekrana getirilmelerini sağlayabilirsiniz. Geçici dosyalar, yukarıda da belirttiğimiz gibi ”C:\Documents and Settings’Kullanıcı Adı’\Local Settings\Temporary Internet Files” klasöründe toplanırlar. Ancak ”Klasör Taşı” seçeneği ile başka bir klasörü bu iş için atamanız da mümkündür. ”Nesne Görüntüle” seçeneği, Internet Explorer’ın internet sitelerindeki multimedya dosyalarını hangi eklentileri kullanarak açtığını ekranda listelemek için kullanılır.

Kaynak: chip.com.tr

Eşleştirilen İçeriklere Göz Atın

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum Yap