Fatih Projesi için Pardus Seçildi

Fatih Projesi‘nin ihale şartnamesinde Microsoft teknolojilerinin şart koşulması, birçok eleştri almıştı. Özellikle Türk özgür yazılımcılar ve Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri buna itiraz etmişlerdi. Çünkü çoğu ülkede bu işler daha çok yerel kaynaklarla yönetilmektedir. Örneğin Hindistan buna bir örnek teşkil edebilir.

Bu eleştiriler birçok platformda dile getirildi. Yazılım camiasının sesi oldukça yüksek çıktı ki bu konuda bir gelişme yaşandı. Fatih Projesi’nin ihale şartnamesinden Microsoft Windows çıkartılarak, Pardus işletim sistemi yer aldı.

TÜBİTAK tarafından geliştirilen Linux tabanlı ulusal işletim sistemi olan Pardus, MEB’in yeni ihale şartnamesinde yerini aldı. Fatih Projesi ihale süreci ise Ulaştırma Bakanlığı tarafından yönetilecek ve bu ihale için 820 milyon TL’lik bir destek sağlayacak.

Bu yazı 57 kez okundu

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Bunları da sevebilirsiniz

Fatih Projesi için Pardus Seçildi” için bir yorum

Yorum Yap