Internet 21 Ekim 2011

Doodle: Mary Blair

\"MaryGoogle, Mary Blair için özel bir logo yayınladı. Ameraklı sanatçının 100. doğum günü anısına bir doodle yayınlayan Google, böylece sanatçının herkes tarafından tanınmasını sağladı. Peki Mary Blair kimdir?

Mary Blair, Disney animasyon tasarımcısıdır. Kısaca animatördür. Alice Harikalar Diyarında, Cinderella gibi projelerde ter almıştır. Sahip olduğu hayal gücünden dolayı illüstratörlerin çoğuna ilham kaynağı olmuştur. 1991 yılında “Disney Efsanesi” ünvanı verilmiş olup yaptığı tasarımlar hala Disney dünyasında yer almaktadır. 21 Ekim 1911 yılında Mary Robinson olarak doğar ve 26 Temmuz 1978 yılında vefat eder.

The Walt Disney şirketinde sanat ve animasyon üretiminde önde gelen sanatçılardandı. Karakter tasarımları yaptı. Blair\’in, cesur ve çığır açan renkli tasarımları, günümüzün çağdaş tasarımcılarına bir ilham kaynağı olarak hala hizmet vermektedir.

Yazar Bilgileri

Emrah emrah19may@hotmail.com
1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Yorum Yap