Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorları, internette aradığımız herhangi bir şeyi bulmamızı sağlar. Yabancı bir yerde olduğumuzu ve bir alışveriş yapmamız gerektiğini düşünelim. Marketin yerini kime sorarız. Tabiiki bilen birine değil mi? Aynı şekilde arama motorlarıda internetin bilen kişileridir. Aradığınız bilgileri, veritabanında kayıtlı verilerden seçerek size sunar. Bu sunma işlemi, arama motoruna göre en iyiden en kötüye doğru sıralanmasıyla gerçekleştirilir.

\"google\"Örneğin, siz bilge kişiye en yakın ve en kaliteli marketin yerini sordunuz. Web dünyasında uzaklık kavramı olmadığı için size en kaliteli marketi sunacaktır. Peki bu en kaliteli nasıl belirleniyor? Yani arama motorlarının gözünde en iyi kimdir?

Bu soruyu yine güncel hayata bakarak cevaplandıralım. İyi bir marketi nasıl tanımlarız? İyi bir marketin kriterleri nelerdir?

  • Uzun bir geçmişi olması
  • Deneyimi olması
  • Başkları tarafından tavsiye edilmesi
  • İç ve dışının iyi bir görüntüye sahip olması
  • İçinde yolunuzu rahatlıkla bulmanızı sağlayan tezgahların olması
  • Aradığınızı bulabilmek için yönergelerin olması
  • Ürünlerin düzenli olması gibi…

İşte, arama motorları aynı bu şekilde davranır. Çünkü onlarıda tasarlayan biz insanlarız.

Arama motorları, internetin en çok ziyaret edilen siteleridir. Diğer sitelere de en sadık ziyaretçileri bunlar gönderirler. Arama motorları içinde en ünlüsü ve en iyisi özellikle Türkçe içerik ve hizmetler sunan Google \’dır. Bunun dışında; MSN, Yahoo, Lycos, Altavista, Overture, Alltheweb, Ask, Tattoodle gibi arama motorlarıda mevcuttur.

Bunu da Oku:  Google Adsense Reklamcılığı

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum Yap