Internet 17 Ağustos 2010

16 Yaşında Milyoner Oldu

\"16lıkApple’ın kurucusu Steve Jobs’tan etkilenen İngiliz ortaokul öğrencisi Christian, harçlıklarını sermaye yapıp iş dünyasına adım attı.

Sahip olduğu internet sitelerinin piyasa değeri 17 milyon dolara ulaştı.

İngiltere, 16 yaşında kurduğu internet şirketi sayesinde milyoner olan çocuğu konuşuyor. Corby kentinde yaşayan Christian Owens, 14’üne geldiğinde dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden Apple’ın CEO’su Steve Jobs’dan ilham alarak kendi işini kurmaya karar verdi. Biriktirdiği harçlıkları kullarak “Mac Box Bundle” isimli bir internet şirketi kurdu.

Reklam işine girdi

Owens, kısa sürede geniş bir müşteri kitlesine ulaştı. Okuldan arta kalan tüm zamanını işine ayıran çocuğun sitesi iki yılda tam 1 milyon dolar değere ulaştı. Owen, bunun üzerine işi büyüttü ve tam bir yıl sonra tıklama rekorları kıran bir reklam sitesi olan Branchr’ı kurdu. 11 bin siteye 250 milyon reklam satan ikinci sitenin piyasa değeri ise 700 bin dolara ulaştı.

Anne sekreter baba işçi

Annesi sekreter ve babası fabrika işçisi olan Owen milyoner olmasına rağmen ailesiyle birlikte yaşamaya devam ediyor. Genç milyoner başarısının sırrını soranlara ise “Çok çalışmak ve kararlı olmak gerekiyor. 10 yıl içinde nerede olacağımı bilmiyorum ama 150 milyon dolar servet yapana kadar çalışmaya devam” diye cevap veriyor.

Kaynak: Mynet

Yazar Bilgileri

Emrah emrah19may@hotmail.com
1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Yapılan Yorumlar (1)

  1. Gürsoy

    Mervenur 16 yaşında Eskişehir, Odunpazarı’nda kayboldu. Halen kendisinden bir iz yok.

Yorum Yap