PhotoShop\’ta Kırmızı Göz Düzeltmek

Photoshop copyÖzellikle flaş ile çekilen fotoğraflarda, eğer çekim yaptığınız dijital fotoğraf makinesinin kırmızı göz modu yoksa, kişilerin gözleri kırmızı çıkacaktır. Aniden patlayan flaş göz bebeklerine yansır yansımaz bir tepki uyandırır, bu surada aşırı ışık gelen göz bebeği çok hızlı bir boyut değişim yaşar gözünüzdeki kan damarları ön plana çıkar. Böylece fotoğrafta gözlerimizi kırmızı görünür. Peki elimizdeki kırmızı göz etkisine maruz kalmış fotoğraflarımızı nasıl düzeltebiliriz?

PhotoShop CS2 ’den önceki bir sürümü kullanıyorsanız önce dairesel seçim aracıyla resimdeki göz bebeklerini seçin. Ardından Image > Adjustment > Hue/Saturation seçeneklerine tıklayın. Ekrana gelen pencerede kırmızı ayarlarını kısarak gözü orjinal renklerine çevirebilirsiniz.

Eğer CS2 veya üstü bir sürüm kullanıyorsanız işinizi çok daha basit! Ctrl + Shift + J kısayol tuşu ile Spot Healing Brush aracını seçin ve kırmızı göz etkisini gidermek istediğiniz noktalara tıklayın. Bu araç, tıkladığınız alandaki kırmızı pikselleri düzenleyerek etkiyi ortadan kaldıracaktır.

Eşleştirilen İçeriklere Göz Atın

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Bunları da sevebilirsiniz

PhotoShop\’ta Kırmızı Göz Düzeltmek” için 2 yorum

  1. Bunun daha kısa yolu var.Red eye tool seçeneğini seçip bir kez kırmızı göze tıklarsanız göz normal rengine dönüşür.Tabii bunun için önce parmağınıza bir kez tükürmeniz yeterli…:))) Bu esprimi tüm öğrencilerim bilir…

Yorum Yap