Gölge Efekti Oluşturmak

photoshop imageBu derste bir gölge efekti çalışması yapacağız. Western filmlerde ve güneşli havalarda çekilen fotoğraflarımızdan hatırlarsınız… Gölgeler yansır ya hani. İşte yapacağımız çalışmada öyle olacak. Nesnelere ve canlı varlıklara gölge efekti vermeyi öğreneceğiz. İşlem oldukça basit. Nasıl mı? Hemen anlatayım o zaman:

Öncelikle 300×300 px boyutlarında bir yeni çalışma penceresi oluşturuyoruz ve buraya nesnemizi kopyalıyoruz. Ardından Photoshop programının sağında yer alan Layers penceresinde  yer alan ve image dosyamızın bulunduğu Layer üzerinde fare sağ tuşuna tıklayarak Duplicate Layer seçeneğine tıklayoruz. Böylece gölge efekti vereceğimiz Layer ’ımızı çoğaltmış olduk.


Gölge Efekti PS 01

Yeni Layer seçili iken Edit > Transform > Flip Vertical menü seçeneklerine tıklıyoruz. Böylece Layer daki resmi ters çevirmiş olduk. Hemen ardından Shift tuşu basılı iken Aşağı Ok tuşuna tıklarak resmi diğerinin altına taşıyoruz.

Gölge Efekti PS 02

Bu Layer ’ın saydamlık ayarını % 10 – % 30 arası bir şey yapın.

Gölge Efekti PS 03

Eğer istiyorsanız, biraz açı verebilirsiniz. Bunun için önce Edit > Transform > Scale menü seçenekleri ile gölgenin boyutunu biraz küçültelim. Daha sonra Edit > Transform > Skew seçin ve alt kısımlarından sağa ve sola genişletin, sonra ENTER’a basın.

Gölge Efekti PS 04

Gölgenin tam ve dengeli olması için Skew veya Scale işlemini biraz daha uygulayabilirsiniz. İşte bu kadar basit.

Eşleştirilen İçeriklere Göz Atın

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum Yap