Grafik Tasarım 15 Aralık 2016

Büyük Logolar Yapmak için İpuçları

Logolarla çevriliyiz, logo kültürünü yaşıyoruz. Altı yıl önce, bir gerçeklik, rasyonel üzerine yaratıcılığın üstünlüğünü gösteren harika bir kısa film olan Logorama‘ya yansıdı. Cidden, eğer bu yaratıcı alanı seviyorsanız, izlemeyi bırakamayacaksınız. Bir sonraki meydan okumayı öneriyoruz: Kaç marka tanıyabildin? Uyarıyorum, hepsini bulmak zor! :)

Logo

Logo = kelime. Bu nedenle, metin ile tanımlandığında bir logo olarak anlıyoruz.

lego logo

İzotip (Isotype)

Marka metin olmadan tanınır.

logo

Imagotype

Resim ve metni birleştirir ve her ikisi de ayrı olarak tanımlanabilir.

logo

İzologotip

Resim ve metin gruplandırılmıştır.

logo

Logo, aynı zamanda kimlik ve yaratıcılıktır. Bu nedenle tasarımın dikkatli olması gerekir. Bir şirket için sıfırdan bir logo yapmak gerektiğini düşünün. Takip etmeniz gereken adımlar nelerdir?

 1. Verimli bir brifing
  Özgün olduğumuz halde, müşterimizin ne ifade etmek istediğini bilmek önemlidir, bu nedenle toplantıya ev ödevi yapmadan gitmiyoruz. Öncelikle; şirketin başlangıcı, mesajı, hedefleri veya kurumsal kimliğiyle ilgili olarak bir kontrol listesine hazırlamalıyız.
 2. Yaratıcı casuslar
  Evet itiraf etmeliyiz, boş zamanımızda biz casusluk tasarımcısıyız. Rakiplerimizi doğrudan ya da dolaylı olarak gözden kaçırmamalıyız, çünkü ilham aramakla kalmayıp, iyi bir araştırma, ayırt etme ve alanımızda benzersiz olmak için mükemmel olmalıyız.
 3. Sıkı bir iş
  İlham almaya çalışsak da, kopyalama ve yapıştırmanın günahını asla aşamayız. İyi tasarımlar yapmak istiyorsak, yeni kavramlar geliştirmek için çok çalışmak zorundayız.
 4. Durmaksızın çalışma
  Kalem ve kağıt al, artık hayal gücü ve eskiz tasarlama zamanı. Vazgeçmeyin, ressam Pablo Picasso der ki: “İlham var, ancak çalışmanız gerekiyor“.
Bunu da Oku:  Marie Curie için Doodle

Yazar Bilgileri

Emrah emrah19may@hotmail.com
1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Yorum Yap